تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

سفر نوروزی - دره مرتضی علی طبس

  با سلام و آرزوی ایامی شاد.

  در ادامه گزارش سفر نوروزی یکی دیگر از دیدنی ها یا بهتر بگویم عجایب ایران زمین را از نظر می گذرانیم. شهر طبس برای کسی که آن را ندیده باشد یاد آور کویر گرم و سوزان و یا آن زلزله بزرگ سال های گذشته است، که البته تصور خیلی غلطی هم نیست. کویر و شوره زارهای سوزان و خشک عمده منظره مسیر و اطراف طبس با آن اقلیم بیابانی است. اما اگر رنج این سفر نسبتا طولانی را بر خود هموار کنیم و از نزدیک به دیدن آن برویم، منظره ای بسیار متفاوت با تصور اولیه خواهیم دید. شهری آباد و خرم که نخل خرما و بهار نارنج درختان عمده آن است. در این فصل قدم زدن در خیابان ها و عطر سرمست کننده بهار نارنج شما را به یاد شهر زیبا و معروف شیراز می اندازد. طبس علی رغم کویری بودن از نظر آب غنی است. احتمالا همت مردم و مسوولان آن باعث شده تا در دل شوره زار به مدد نعمت آب شهری خرم بنا کنند. توصیف شهر طبس خود مجال مفصلی می طلبد که به همین مختصر اکتفا می کنم!

  اما در نزدیک شهر کویری طبس کوهی قرار دارد که منشا آبادانی است. روستای "خرو" مکانی خوش آب و هوا در دامنه این کوه با داشتن قلعه ای تاریخی و باغ هایی زیبا و سبز تفرج گاهی مناسب برای مردم طبس است. سد نسبتا بزرگی در نزدیکی این روستا آب شهر طبس را تامین می کند. و اما کمی بعد از این روستا به دره ای زیبا و اعجاب انگیز می رسیم. این دره از دیواره های بلند رسوبی تشکیل شده که آب در کف آن جاری است. هر چه به سمت انتهای دره برویم دره تنگ تر، عمق آب بیشتر و مناظر زیباتر می شوند. اوج شکوه و زیبایی دره نقطه ای نزدیک به انتهاست که چشمه های متعدد آب گرم از هر سو و از بالای دیواره به پایین می ریزند و مناظر بسیار چشم نوازی خلق می کنند. عمق آب در این نقطه بعضا بیش از یک متر است! به این مکان «حمام» گفته می شود. نکته بسیار جالب و شگفت انگیز دیگر تغییر حرارت پیاپی آب دره در فاصله های بسیار کم است. طوری که یکجا آب بسیار سرد و چند قدم جلوتر آب گرم و مطبوع می شود! در ادامه به دیوار بلندی که به سد شاه عباس معروف است می رسیم و پیمایش دره را همین جا پایان می دهیم!

  باید توجه کرد در مسیر این دره اغلب مجبوریم به آب بزنیم، لذا همراه داشتن کفش متناسب برنامه و لباس اضافی ضروری به نظر می رسد. این مکان شاید برای تهرانی ها و یا شهرهای دور ناشناخته باشد، اما برای خراسانی ها و شهر های اطراف بی شک شناخته شده است. گواه این موضوع جمعیت زیاد بازدید کننده در ایام عید است که به هر حال تهدیدی برای طبیعت این دره شگفت انگیز خواهد بود!

  تصاویری از این مکان زیبا تقدیمتان:

  قلعه خرو

  داخل قلعه

  ابتدای دره مرتضی علی

  دره مرتضی علی!

  حمام!!

  دره تنگه!

  سد شاه عباسی!

  ایام تان بهاری باد!

  پی نوشت: گاهی از گذری در حال عبوری که سگ هاری برایت پارس می کند. ناخودآگاه یک "چخه" نثار می کنی، اما جری تر می شود و به سویت حمله می کند! بدون اینکه محلش بذاری به راحت ادامه می دهی. اما نه ول کن نیست! با تمام وجود پارس می کند و دندان نشان می دهد. بازهم بی اعتنایی! تا اینکه رسماً پاچه ات را می گیرد! تجربه به من نشان می دهد قبل از اینکه کار به پاچه گیری برسد سنگی چیزی حواله اش کنی یا لا اقل ژستش را بگیری تا دمش را روی کولش بگذارد و فرار کند!

  از ما گفتن! 


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : زیبا ,اینکه ,مرتضی ,انگیز ,قلعه ,مکان ,شگفت انگیز ,بهار نارنج ,
  سفر نوروزی - دره مرتضی علی طبس

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر